۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
به سایت منطقه ۳ شهرداری رشت خوش آمدید.
در هنگام وقوع زلزله به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ 1397/08/09
در هنگام وقوع زلزله به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
 
آپارات

125رشت- شهروندان اگر داخل ساختمان مسکونی به سر می‌برند تا جایی که امکان دارد به پناهگاه یا نقاط امن پناه برند، چراکه امکان دارد ساختمان‌های قدیمی با خطر ریزش همراه باشد.

گفتنی است:  بیشتر مصدومیت‌ها در زمان فرار و خارج شدن از ساختمان‌ها حادث می‌شود و باید در این مواقع از عجله و شتاب پرهیز کرد.

پس بنابراین لازم است قبل از وقوع زلزله سعی کنید نقاط امن و محکم منزل خود را شناسایی کنید.

زمانی گفته می‌شد در زمان زلزله در چارچوب در‌ها قرار بگیرید، چرا که در گذشته دیوار‌ها و چارچوب‌ها قوی‌تر بودند، اما امروزه این طور نیست.

میز‌ها هم غالبا شیشه‌ای شده و استحکام زیادی ندارندجای ستون‌های داخل دیوار را شناسایی کنید. یکی از بهترین نقاط مقابل زلزله ستون‌ها هستند.

از در‌ها و پنجره‌های شیشه دار و ساختمان‌های در حال ساخت دوری کنید و همیشه یک کیف کوچک حاوی چند بطری آب، کنسرو، دارو، مدارک شناسایی و غیره آماده کنید و قبل از اتمام تاریخ مصرف، آن‌ها را مصرف کرده و جایگزین کنید.
شهروندان اگر خارج از منزل هستید، روى زمین نشسته و به کمک بازو‌ها و دست‌هاى خود، سر و پشت گردن را محافظت کنند.

از دیوارها، کابل‌ها و تیر‌های برق، تابلو‌های تبلیغاتی، ستون‌ها و پل‌ها و درخت‌های پوسیده فاصله بگیرید. همچنین اگر در مکان‌های عمومی هستید به سمت در‌های خروج هجوم نیاورید و از شیشه‌ها دور شوید.

در گوشه امنی پناه گرفته و با کیف، کتاب و یا دست از سر و گردن خود محافظت کنید.

همچنین اگر در حال رانندگی هستید خودروی خود را به سمت راست خیابان هدایت کرده و بایستید.

خودروی خود را در مجاورت ساختمان‌های بلند، تیر‌های برق و پل‌ها متوقف نکنید.

کپسول آتش‌نشانى مناسبى در منزل داشته باشید، در مورد نحوه استفاده از آن آموزش ببینید و حتى‌الامکان آن را در آشپزخانه قرار دهید.

 جهت پیشگیری از سوء استفاده افراد سودجو در صورت ترک منزل، در داخل خودرو نزدیک به محل زندگی پناه بگیرید و مشخصات خود و اعضای خانواده را در اختیار نیر‌وهای امدادی قرار دهید.

 
 
تعداد بازدید: 16
هدف شهرداری ، ارائه خدماتی موِثر در راستای بهبود و توسعه شهری است
Powered by DorsaPortal